kineska narodna
Ovo je priča o budućnosti. Sigurno gajite velike nade za vrijeme koje dolazi i postoji još puno snova koji vam se tek trebaju ostvariti, zar ne? Naravno, i svatko od nas u Radenskoj nosi u svome srcu puno privatnih i poslovnih želja za buduća ostvarenja. I baš zato je važno da se pobrinemo za sutra. Ovo je priča o budućnosti, a glavni junaci ste upravo vi. Kako? Vrlo jednostavno. Kupnjom Radenske u staklenoj boci od 1 L pomažete planu sadnje 10 000 stabala u Hrvatskoj.
Kroz projekt Kap po kap šuma potičemo kupnju Radenske u povratnoj staklenoj boci upravo zbog toga što je povratna staklena ambalaža zbog višestruke upotrebe bolja opcija za naš okoliš. Trenutačno je 76 % portfelja Radenske Adriatic na tržištima Hrvatske i Slovenije u staklenoj ambalaži povratno staklo. Do kraja 2020. povećat ćemo taj udio na nevjerojatnih 95 %. Kako ćemo to postići? Uvođenjem Radenske 0,25 L u povratnoj staklenoj ambalaži, a na taj način ćemo u sljedeće tri godine smanjiti stakleni otpad za 2000 tona. Sada se malo lakše diše, zar ne? 😉
Jeste li znali da jedno stablo daruje dovoljno kisika za život dviju osoba?
Ili da stablo može smanjiti temperaturu okolnog zraka za 2 stupnja?
Zahvaljujući zelenilu stabala poboljšava nam se vid, kao i mentalno i fizičko stanje, a smanjuje se razina stresa. Drveće je poput filtra koji pročišćava zrak od gradskog zagađenja. Proizvodi kisik i smanjuje razinu ugljičnog dioksida. Također je vrijedan izvor hrane za mnoge životinje i ptice te im služi kao mjesto stanovanja i utočište. Tako sadnja samo jednog drveta na livadi može povećati bioraznolikost ptica od 0 do 80 vrsta. Drveće je posebno i po tome što su to najstarija bića na planetu i zapravo nikad ne umiru od starosti. Znanstvenici su dokazali kako drveće može međusobno „komunicirati” te dojavljivati dolazak insekata. To upozorenje je važno kako bi stablo moglo proizvesti vlastiti insekticid kojim potom natapa svoje listove. Kako utječemo na svoj okoliš, vrlo će nam jasno pokazati činjenica da je broj stabala u odnosu na onaj prije 12 000 godina opao za 46 %.
Postoji puno razloga zašto su nam potrebni ti lisnati gorostasi, ali jedan je dovoljan. Bez zelenila jednostavno nema života.
Mi u Radenskoj vjerujemo da je moguće stvarati pozitivne promjene u svojem okruženju i prirodi malo pomalo vratiti ljepotu i bujnost, a time omogućiti našoj djeci odrastanje uz osjećaj bezbrižnosti.
Kako će to zapravo izgledati? Budući da smo mi stručnjaci za vodu, za maksimalnu uspješnost ovog projekta udružili smo se sa stručnjacima za pošumljavanje – Savezom izviđača Hrvatske i njihovim projektom Boranka, koji su pokrenuli 2018. godine. Radi se o interaktivnoj kampanji s ciljem podizanja svijesti građana, pogotovo djece, o važnosti šuma, zaštiti prirode, posljedicama globalnog zatopljenja te prevenciji i zaštiti od požara. Akcije sadnje stabala odvijaju se vikendima tijekom jeseni, kada su za to najbolji uvjeti. Baš tada i mi započinjemo, početkom listopada, na požarom opustošenim područjima Žrnovnice u Splitu i Mosora – kod splitskog naselja Sitno Donje. Za sadnju se upotrebljavaju isključivo autohtone bjelogorične i crnogorične vrste: hrast medunac, crni jasen, pinija, crni bor, primorski bor i čempres. Volontere ćemo opremiti sadnicama, ali i svom potrebnom opremom za sadnju. Kako bi ovaj neopisivo važan događaj prošao sigurno i učinkovito, volonterima iz čitave Hrvatske pomoći će stručnjaci iz HGSS-a, Hrvatskih šuma, Ravnateljstva civilne zaštite i Hrvatske vatrogasne zajednice. Naravno, pridružit ćemo im se i mi, jer će mnogi naši zaposlenici postati volonteri Boranke.
Ovo je priča o budućnosti u kojoj sve počinje od vas. Kupujte Radensku, a Radenska i Boranka će se pobrinuti da nam zajednička budućnost bude što zelenija, jer sve što sadimo srcem uspijeva.